Fotele biurowe a ergonomia siedzenia

fotel biurowy

W pracy niezwykle ważna będzie odpowiednia produktywność, na którą na pewno wpływ ma to czy pracownik jest skupiony a do wykonywania zadań ma zapewnione ergonomiczne warunki.

Pracownik musi mieć odpowiednią wygodę w czasie realizowania zadań. Jeśli nie będzie się zwracało uwagi na ergonomiczne warunki pracy może się okazać, że efektywność znacząco spadnie i wyniki będą od razu na dużo gorszym poziomie. Dlatego takim ważnym elementem będzie między innymi to jakie krzesło biurowe pracownik będzie otrzymywał.

Wszystkie krzesła w mniejszym albo większym stopniu są związane z ergonomią. Standardem będzie to, że mają podstawowe elementy regulacji. Najbardziej podstawowa funkcja to zróżnicowanie, gdy chodzi o wysokość siedziska oraz oparcia. W oparciach najczęściej da się także ustawiać kąty nachylenia. Niektóre modele mają możliwość regulacji podłokietników. Jeszcze bardziej zaawansowane fotele dają więcej możliwości. Możemy regulować głębokość siedziska, starać się o dopasowanie zagłówków czy innych elementów. Oprócz tego mamy blokady pozwalające na ustawienie na stałe fotela w takiej samej pozycji. Dobry fotel będzie cechował się profilowaniem siedziska oraz oparcia.

Ważne jest także to, z jakich materiałów jest przygotowywany. Między innymi stelaż czy podstawa muszą być dobrze wykonane, by dało się przygotować zadowalający nas fotel. Kwestia materiałów nie jest tak ważna jak konstrukcja. Musimy oczywiście myśleć o tym, by siedzisko było wykonane w sposób gwarantujący, że ciało nie będzie się nadmiernie pociło. Ciekawym rozwiązaniem są takie krzesła, w których następuje dopasowanie siedziska czy oparcia do sylwetki tej osoby, która na takim fotelu będzie siadała. To praktyczne rozwiązanie, które zawsze bardzo dobrze się sprawdza i dlatego warto takie fotele wybierać.

Ergonomiczność fotela biurowego tak naprawdę dotyczy jednak wielu różnych elementów, o które trzeba dbać. Musimy myśleć o tym, by kółka nie niszczyły podłoża. Krzesło musi być dopasowane także pod kątem wielkości do stołu, biurka, przy którym będzie się pracować. Trzeba mieć możliwość jego ustawienia tak, że warunki pracy będą dla nas na zadowalającym poziomie. Pracodawca jeśli zadba o przygotowanie miejsca pracy w odpowiedni sposób oczywiście będzie potem mógł wymagać wysokiej efektywności od pracownika.