Czy możesz czuć się bezpiecznie, gdy Twoje CV jest publicznie dostępne na LinkedIn?

Jako jeden z wiodących portali społecznościowych dla biznesu, LinkedIn włożył wiele wysiłku w łączenie menedżerów z potencjalnymi pracownikami. Wiele osób korzysta z LinkedIn, aby promować swoje umiejętności i szukać możliwości zatrudnienia. Niektóre z ostatnich aktualizacji platformy pozwalają publicznie pokazać, że jesteś otwarty na pracę, co miało pomóc ludziom w znalezieniu większej liczby ofert pracy w serwisie. Należy przedyskutować, czy korzystanie z tych funkcji jest bezpieczne, czy też nie.

Zachowaj ostrożność, ujawniając swoje dane na LinkedIn

Korzystanie z funkcji " open for work " na LinkedIn może nie być najlepszym pomysłem, jeśli jesteś już zatrudniony, ponieważ obecni pracownicy mogą źle zinterpretować twoje intencje na tej platformie. Jednak problemy z prywatnością na LinkedIn są bardziej niepokojące niż potencjalne problemy z obecnym szefem. Mianowicie, LinkedIn pozwala ludziom przesyłać swoje życiorysy i upubliczniać je w sieci.

Choć publikowanie swojego życiorysu ma sens, jeśli aktywnie poszukujesz pracy, jest kilka powodów, dla których nie powinieneś tego robić. Po pierwsze, umieszczenie życiorysu w sieci publicznej oznacza w istocie udostępnienie w Internecie swoich prywatnych danych. Pamiętaj, że CV zawiera więcej niż tylko imię i nazwisko oraz nazwę stanowiska. Zawiera także numery telefonów, adresy e-mail, adresy fizyczne i inne informacje.

Nie ma wątpliwości, że udostępnianie tych informacji nie jest dobrym pomysłem. Pomyśl o wszystkich potencjalnych zagrożeniach dla bezpieczeństwa, na jakie mógłbyś się narazić. Jeśli dane dostaną się w niepowołane ręce, mogą zostać wykorzystane na wiele sposobów. Nawet jeśli nie zdecydujesz się na umieszczenie numeru telefonu i adresu e-mail, co sprawi, że Twoje CV będzie wyglądało mniej profesjonalnie, to i tak ujawnisz wiele prywatnych informacji, takich jak wykształcenie i historia zatrudnienia.

Z tego względu nie powinno się w ogóle decydować na ujawnianie swoich prywatnych informacji w taki sposób. Niestety, wiele osób nadal to robi, ponieważ nie są świadome potencjalnych zagrożeń bezpieczeństwa, które mogą się z tym wiązać. Tego typu ryzyko związane z narażeniem danych nie dotyczy wyłącznie serwisu LinkedIn. Należy zachować ostrożność w odniesieniu do prywatnych informacji w każdej sieci społecznościowej lub witrynie internetowej.

W rzeczywistości najlepiej byłoby chronić swoje dane i urządzenia, szyfrując ruch w sieci za pomocą VPN lub wirtualnej sieci prywatnej. Poświęć trochę czasu na poszukiwania i znajdź najbardziej niezawodną i najszybszą sieć VPN, aby zabezpieczyć swoje dane osobowe. Pamiętaj, że korzystanie z wirtualnej sieci prywatnej ma też inne zalety, takie jak możliwość omijania ograniczeń geograficznych i uzyskiwania dostępu do treści niedostępnych w Twoim regionie. Są to jednak tylko dodatkowe korzyści. Główną korzyścią jest bezpieczeństwo i spokój ducha, jakie zyskujesz, surfując po sieci chronionej przez serwer VPN.

Inne powody, dla których nie warto zamieszczać życiorysu na LinkedIn

Zanim zakończymy ten temat, chcielibyśmy omówić więcej niż jeden powód, dla którego nie powinieneś umieszczać swojego CV na LinkedIn. Wspomnieliśmy, że może to spowodować problemy z obecnym pracodawcą, który może się zorientować, że szukasz możliwości zatrudnienia poza firmą. Chociaż LinkedIn obiecuje, że będzie chronić Twoją prywatność i sprawi, że Twój znak "otwarty do pracy" nie będzie widoczny dla rekruterów z Twojej firmy, nadal mogą oni mieć dostęp do tych informacji za pośrednictwem innych kolegów z branży.

Jeśli nie dbasz o to, w jakie kłopoty możesz wpaść z obecnym pracodawcą, kolejnym powodem, dla którego nie powinieneś umieszczać swojego CV na LinkedIn, jest fakt, że stracisz nad nim całkowitą kontrolę. Jeśli raz coś opublikujesz, pozostanie to tam na zawsze. Oznacza to, że każdy będzie miał dostęp do twojego życiorysu i swobodę kopiowania i rozpowszechniania go w dowolny sposób. Przecież nie powinno to być łatwo dostępne publicznie.

Na koniec warto wspomnieć, że wykorzystanie wszystkich istniejących funkcji do zdobycia pracy przez LinkedIn może mieć odwrotny skutek. Jeśli się nad tym zastanowić, to robienie wszystkiego, co w Twojej mocy, by dać znać menedżerom, że jesteś otwarty na pracę, może wydawać się zbyt desperackie, co może sprawić, że pomyślą, że nie pasujesz do nich najlepiej. Niezależnie od tego, czy tak jest, czy nie, pamiętaj, że bezpieczeństwo powinno być głównym powodem, by nie ujawniać prywatnych informacji w sieci.