Dlaczego wielu osobom dobrze się powodzi w przestrzeniach coworkingowych

Podczas gdy praca w domu stała się normą w czasie pandemii, wiele osób odkryło, że choć lubili wygodę pracy w domu, często czuli się odizolowani. Wprowadź przestrzeń co-workingową i to uczucie izolacji znika. Chociaż nie jest to nowy wynalazek - freelancerzy i przedsiębiorcy korzystają z nich od lat - coraz więcej osób patrzy na nie jako na realną alternatywę dla pracy w domu. Przyjrzyjmy się kilku powodom, dla których ludzie dobrze się rozwijają w przestrzeniach co-workingowych.

Żadne dwie przestrzenie nie są takie same

Zanim przyjrzymy się, dlaczego ludzie dobrze prosperują w przestrzeni co-workingowej, powiedzmy, że wszystkie przestrzenie są różne. Niektóre są prowadzone przez duże franczyzy, inne są przestrzeniami kierowanymi przez społeczność, a jeszcze inne są zakładane przez grupy przedsiębiorców. Niektóre oferują proste ustawienie hot desk, inne mają dedykowane miejsca pracy i udogodnienia, takie jak sale konferencyjne, obszary społeczne, a nawet zaplecze rekreacyjne. Niektóre obiekty mogą pozwalać na płacenie za korzystanie z ich usług, podczas gdy inne mogą wymagać opłaty miesięcznej. Wielu przedsiębiorców pracujących w tych miejscach zaciągnęło nisko oprocentowane pożyczki osobiste aby utrzymać je w ryzach finansowo, a jednocześnie cieszyć się oszczędnościami poczynionymi na czynszu i opłatach. Idąc tą drogą, będziesz mógł zapłacić za swoją przestrzeń z góry za dłuższy okres czasu, dzięki czemu poczujesz się mniej zestresowany i bardziej skoncentrowany.

Elastyczne warunki

Jedną z rzeczy, których Gen-Z chce w przestrzeni coworkingowej jest elastyczność. Wiele przestrzeni jest otwartych poza normalnymi godzinami pracy. Jeśli więc wolisz wcześnie zacząć dzień pracy lub jesteś jedną z tych osób, które uwielbiają pracować do wieczora, możesz znaleźć miejsce, w którym się zadomowisz. W przestrzeni coworkingowej nie jesteś związany tradycyjnymi godzinami pracy i możesz przychodzić i wychodzić, jak chcesz. Daje to możliwość zaplanowania godzin pracy wokół osobistych potrzeb i stworzenia lepszej równowagi między pracą a życiem prywatnym.

Dostosowywalne i zróżnicowane przestrzenie

Przestrzenie co-workingowe są tworzone z myślą o potrzebach użytkowników. Posiadają one ergonomiczne stanowiska pracy i siedzenia, sprzęt biurowy, wygodne meble i przyjemne otoczenie, które sprzyja pracy. Praca w takim środowisku zwiększa produktywność i szczęście oraz zmniejsza stres. Dodatkowo, nie musisz sam inwestować w meble i sprzęt, więc masz więcej oszczędności. Często znajdziesz tu różne rodzaje przestrzeni, biurka lub kabiny do pracy przy biurku, ciche miejsca do spotkań, a także obszary, w których możesz pracować razem z innymi. Ta możliwość przemieszczania się w zależności od potrzeb jest jednym z powodów, dla których ludzie dobrze się czują w przestrzeni coworkingowej.

Możliwość nawiązania kontaktów i dowiedzenia się więcej o innych firmach

W przeciwieństwie do tradycyjnych biur, przestrzenie coworkingowe przyciągają ludzi pracujących nad różnego rodzaju projektami i biznesami. Oznacza to, że nie ma tam wewnętrznej polityki i bardzo mało bezpośredniej konkurencji. Praca wśród ludzi wykonujących różne rodzaje pracy może prowadzić do możliwości dowiedzenia się więcej o innych biznesach, pomagania sobie nawzajem, współpracy nad projektami i tworzenia sieci znajomych twórców.

Interakcja i struktura

Praca w domu jako freelancer może być izolująca. Praca w przestrzeni coworkingowej daje ci szansę na interakcję z innymi, nawet jeśli jest to tylko przy kawie. Poczujesz się częścią społeczności podobnie myślących, zmotywowanych ludzi, co zwiększy również twoją motywację. Ponadto, wyjście z domu do pracy może dodać więcej struktury do Twojego dnia - jeśli to jest to, co preferujesz. Kiedy pracujesz w domu, granice między życiem zawodowym a domowym często się zacierają.