Kreatywne pisanie: Wskazówki i techniki doskonalenia umiejętności opowiadania historii

Kreatywne pisanie polega na rozwijaniu umiejętności opowiadania historii, kreowania postaci, tworzenia nastrojów oraz wykorzystywania potencjału i wyobraźni do tworzenia niepowtarzalnego krajobrazu.

Poniższe ćwiczenia będą pomocne dla każdego, kto chce rozwinąć swoje umiejętności pisarskie. Ale przydadzą się również osobom, które mają już doświadczenie w pisaniu - autorom książek, pisarz prac studenckichczy copywritera. Wykonanie tych ćwiczeń może jeszcze bardziej rozwinąć posiadany już talent.

Spis treści:

  1. Opisywanie obrazu
  2. Pisanie automatyczne
  3. Pudełko z emocjami
  4. Konstelacja słów
  5. Dialog z bohaterami
  6. Ustal kilka stron dziennie
  7. Wymień swoje otoczenie

Zakończenie

  1. Opisywanie obrazka

Spróbuj opisać scenę, którą widzisz na obrazku - co się dzieje lub co doprowadziło do jej powstania, czego można się spodziewać. Jest też inny sposób - nie musisz skupiać się tak bardzo na akcji, a możesz poszukać emocji, jakie ona w Tobie wywołuje. W każdym przypadku ekscytujące jest to, że możesz rozwijać i wykorzystywać pomysły, które kojarzą Ci się z danym zdjęciem lub obrazem.

  1. Pisanie automatyczne

Bardzo typowe ćwiczenie francuskiej awangardy literackiej XX wieku. Nieświadomość wywierała głęboki wpływ na tych autorów, dlatego próbowali oni znaleźć sposoby na jej uwolnienie i zerwanie kajdan świadomości. Jednym z nich było pisanie automatyczne. Trzeba ustawić się przed czystą kartką papieru i zacząć pisać coraz szybciej i szybciej, w miarę jak opróżnia się umysł. Nie myśl o niczym i zapisuj słowa, które przepływają przez twoją głowę. Nadejdzie moment, w którym przestaniesz kontrolować to, co piszesz. A przynajmniej nie świadomie. I właśnie w tym momencie zaskoczy Cię ogromny potencjał, który był w Tobie ukryty, a który teraz się ujawnia.

  1. Pudełko z emocjami

Nie chodzi tylko o uwolnienie ukrytej kreatywności. Ważne jest również, abyś ćwiczył się nieco technicznie, a pudełko emocji jest do tego idealnym ćwiczeniem. Potrzebujesz serii karteczek, na których zapisane są pozytywne i negatywne emocje. Następnie wyciąga się karteczki, na których przyporządkowuje się daną emocję do postaci lub sytuacji. Kolejnym krokiem jest opisanie sytuacji, która mogłaby wywołać tę emocję. To zadanie zawiera element losowy, który zmusi Was do opracowania nowych strategii działania postaci. Ponadto jest to świetna pomoc w zagłębieniu się w psychologię postaci, próbie zrozumienia ich wewnętrznego działania i mechaniki, która nimi kieruje. W ten sposób można stworzyć bardziej ludzką prozę.

  1. Konstelacja słów

Jeśli chcesz pisać, musisz dysponować bogatym i sprawnie posługującym się słownictwem. Jak możesz je stworzyć? Za pomocą tego ćwiczenia. Załóżmy, że akcja jednego z Twoich opowiadań rozgrywa się w muzeum. Zapisz to słowo na środku kartki papieru, a następnie narysuj gałęzie z powiązanymi z nim słowami. Na przykład - "rzeźba", "sztuka" lub "malarstwo". Z każdym z nich postępujesz tak samo. W ten sposób możesz pracować z wyobraźnią, aby zrozumieć wszystkie przestrzenie w każdym scenariuszu. Jednocześnie ćwiczysz słownictwo i dbasz o to, by się więcej nauczyć. Mając bardziej konkretną mapę myśli i dodatkowy zasób słów, będziesz mógł tworzyć bardziej precyzyjne opisy.

  1. Dialogi z bohaterami

To twórczo stymuluje inne oblicze pisarza - jego zdolność do tworzenia solidnych postaci. Jeśli chcesz pisać fikcję, Twoje główne i drugorzędne postacie muszą mieć swój podmiot. Tak, aby można było je sobie wyobrazić i zrozumieć. Aby to zrobić, musisz jako pierwszy zrozumieć, co się z nimi dzieje i czego szukają. Jak można to zrobić? Bardzo łatwo, nawiązując z nimi dialog. W ten sposób zobaczysz, jakie są puste miejsca. Być może nie udało Ci się jeszcze dobrze określić ich osobowości, a może nawet odkryjesz nowe rzeczy na ich temat, które mogą mieć jakąś wartość dla Twojej opowieści. Pomoże Ci to również określić, jakich wyrażeń używają i w jaki sposób mówią.

  1. Ustal kilka stron dziennie

Częstym błędem jest pisanie tylko wtedy, gdy wydaje Ci się, że masz coś do powiedzenia lub masz na to ochotę. Jeśli jednak chcesz się poprawić i stać się bardziej płynnym, musisz to robić codziennie. Nawet gdy nie masz już pomysłów, inspirację można wymusić i wyćwiczyć. Jak to zrobić? To proste. Kup notatnik i wyznacz sobie kilka stron do wypełnienia każdego dnia, niezależnie od tego, czy coś przychodzi Ci do głowy, czy nie. W ten sposób zbudujesz jedną z najważniejszych rzeczy, na które musisz liczyć: nawyk. Codzienne pisanie może również poprawić wydajność mózgu i pamięć.

  1. Wyliczanie środowiska

Wyobraźmy sobie pewien scenariusz: miasto lub wieś. Albo nawet nieistniejącą, cokolwiek to jest. Zacznij sporządzać listę wszystkiego, co widzisz, co słyszysz lub czujesz - im bardziej wyczerpującą, tym lepiej. Głównym wyzwaniem jest to, że nie możesz fizycznie przebywać w miejscach, które stworzysz, ponieważ są one wyimaginowane. Dlatego, aby to zrekompensować, najlepiej jest zawsze tworzyć złożone i wyczerpujące mapy mentalne.

Wnioski:

To tylko niektóre z rzeczy, których możesz potrzebować, a także wiele innych. Dlatego właśnie istnieje tak wiele kursów, na których można nauczyć się, jak zrobić karierę, pisząc w sposób kreatywny. Jest to przecież coś, czego można się nauczyć, a bardziej wykwalifikowany i doświadczony specjalista może to wyjaśnić.

Podsumowując, kreatywne pisanie nie zależy wyłącznie od wrodzonego talentu. Możesz je także wyćwiczyć, regularnie wykonując ćwiczenia, które Ci tu zostawiliśmy. Dzięki temu będziesz mógł obserwować, jak Twoje umiejętności rozwijają się i doskonalą każdego dnia.